Wiek whisky, czyli co w beczce piszczy?

Spirytus z którego produkuje się whisky jest przezroczysty i ostry, leżakując jednak przez okres minimum 3 lat w dębowej beczce (to obligatoryjny okres, nadany przez szkockie prawo, aby móc dany trunek nazywać whisky) staje się zupełnie innym alkoholem. Co się takiego dzieje przez ten czas?

Niektórzy mówią, że whisky w beczce śpi, chyba nie jest to jednak do końca prawdą, zważając na to jaką metamorfozę przechodzi whisky podczas leżakowania. Z Ostrego, surowego alkoholu staje się wspaniałym, wyważonym i szlachetnym trunkiem. Procesy które się tam odbywają to prawdziwa magia. Na końcowy efekt składa się wiele czynników, rodzaj i wiek drewna, z którego trunek pozyskuje garbniki czy to po jakim alkoholu pochodzi dana beczka, po winie czy po bourbonie? Istotne jest również samo miejsce w którym beczka się znajduje a także temperatura i wilgotność powietrza. Warto również pamiętać o tak zwanej działce aniołów, która każdego roku ulatuje z beczki w postaci kilku procent alkoholu i która ma ważny wpływ na efekt leżakowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nr 1 Sake na Świecie
Portal Wina
May 2013
M T W T F S S
« Apr    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031